Twórca metody Kody emocji dr. Bradley Nelson, opisuje ją tak:
„Choć większość z nas szczerze pragnie puścić w niepamięć przykre momenty, z którymi borykała się w przeszłości, takie trudne doświadczenie mogą wywierać wpływ na teraźniejsze życie – a to za sprawą uwięzionych emocji.
W niektórych przypadkach jesteśmy w stanie przywołać w pamięci konkretne traumatyczne zdarzenia, czy tez nie – możesz mieć pewność, że twój podświadomy umysł pamięta wszystko. Metoda kodu emocji pozwala dotrzeć do tych informacji …. ominąć racjonalny, świadomy umysł i dotrzeć do zablokowanej emocji z poziomu podświadomości.
Za każdym razem, gdy zatrzymujesz w sobie emocje, grzęźniesz w traumatycznym doświadczeniu, które je wywołało. I tak zamiast zostawić sobą chwile złości, żalu, czy nawet przygnębienia, zachowujesz w ciele negatywna energię danej emocji, potencjalnie fundując sobie potężna dawkę stresu – fizycznego i psychicznego….ciężar emocjonalnego bagażu jest bardziej materialny i rzeczywisty, niż można by przypuszczać….”.
W związku z tym możemy stwierdzić, że nasza przyszłość jest zakładnikiem przeszłości. Zablokowane emocje są w stanie hamować nas przed wykorzystaniem pełni własnego potencjału. Dzięki metodzie Kodów Emocji, każdy ma szanse pokonać przeszkody z przeszłości i wnieść nową jakość do swojego życia.
Kiedy wyswobodzisz się od ciężaru emocjonalnego bagażu, poczujesz większą pewność siebie i motywację, a także wolność w budowaniu nowych relacji, kariery – czy nowego życia, którego zawsze pragnąłeś.
Ludzie często czują się przytłoczeni dawnymi przeżyciami, nie wiedzą jednak, jak skutecznie zostawić je za sobą. Zwyczajowo na Zachodzie forma pomocy sprowadza się do rozmowy o przeszłości z terapeutą i pracy nad mechanizmami zachowania. Taka terapia jest niewątpliwie pomocna – w niektórych przypadkach wręcz ratuje życie – jednak nie odnosi się bezpośrednio do uwięzionych emocji, co oznacza, że prawdziwe korzenie problemu pozostają nienaruszone.
Uwięzione emocje powodują, że chwytamy się najróżniejszych sposobów, by sobie pomóc. Uciekamy w pracę, używki, alkohol czy sporty ekstremalne lub zajmujemy się problemami innych. W efekcie nie jesteśmy w stanie wykorzystać pełni swojego potencjału, wiedziemy niesatysfakcjonujące życie. Nie zdajemy sobie sprawy, że u podstawy naszych frustracji leży uwięziona emocja, związana z przeszłymi wydarzeniami, która sabotuje nasze wysiłki.
Zablokowane emocje mogą zaburzać twoją jasność oceny, prowadzić do błędnych wniosków czy założeń, wywoływać nadmierne reakcje (np. na niewinne uwagi), a także sprawiać, że będziesz błędnie interpretował zachowania innych i powodował napięcia w relacjach. Przyczyniają się do rozwoju stanów lękowych i depresyjnych, a także innych negatywnych odczuć, od których trudno się uwolnić. Mogą też rozregulować prawidłowe funkcjonowanie narządów i tkanek, odbijając się na zdrowiu fizycznym, wywołując zmęczenie i dolegliwości bólowe, a ostatecznie – sprowadzając chorobę.
Aby skutecznie rozwiązać problem – także natury zdrowotnej – należy w pierwszej kolejności zająć się przyczyną leżącą u jego podłoża. Współczesna medycyna oferuje wiele silnych lekarstw przynoszących ulgę w bólu i likwidujących objawy schorzenia. A gdy działanie leku ustaje, symptomy często powracają, bo źródło problemu nie zostało usunięte. Dlatego tak ważne jest, abyś rozpoznać i wyeliminować emocje zablokowane w ciele, zanim spowodują poważne szkody.
Zablokowane emocje to prawdziwa epidemia stanowiąca podstępną, bo niewidoczną przyczynę wielu schorzeń i dolegliwości, zarówno natury fizycznej jak i emocjonalnej.
Nawet jeżeli bezskutecznie próbowałeś już wszystkiego, kod emocji jest w stanie przywrócić ci równowagę, ofiarować wewnętrzny spokój i prawdziwie, dogłębnie uzdrowić.
Cytując autora Kodów Emocji: „Stany, okoliczności, zdarzenia, które zwyczajowo skutkują zablokowaniem emocji w ciele:
Choroba dotykająca ciebie lub najbliższych
- Doświadczenie zaniedbania lub porzucenia
- Negatywne uczucia wobec siebie lub innych
- Odrzucenie
- Poczucie niższości
- Poronienie lub aborcja
- Przemoc fizyczna, psychiczna, werbalna lub seksualna
- Przewlekły stres
- Rozwód lub problemy w związku
- Sytuacje stresowe w domu lub w pracy
- Trudności finansowe
- Trzymanie uczuć w sobie, nieuzewnętrznianie emocji
- Uraz fizyczny
- Utrata bliskiej osoby
- Wewnętrzny dialog o negatywnym wydźwięku, samokrytyka
- Zmagania emocjonalne lub fizyczne
Ta lista z pewnością nie jest kompletna…”.
Zmiany których możesz się spodziewać, dzięki uwalnianiu emocji:
- Większe poczucie bezpieczeństwa
- Większa pewność siebie
- Wzrost poczucia własnej wartości
- Silniejsze poczucie przynależności, więzi z innymi ludźmi
- Zachowywanie zdrowych granic
- Zanik ataków paniki, napadów lęku
- Spokojniejszy umysł
- Klarowność
- Zanik autosabotażu
- Uciszenie wewnętrznego krytyka
- Uwolnienie złości
- Wyjście ze sceptycyzmu
- Wyjście z depresji
- Wzrost poczucia sprawczości, kreatywności.
- Łatwiejsza nawigacja w relacjach międzyludzkich
- Mocniejsze doświadczanie radości i szczęścia
- Wzrost motywacji
- Poczucie otwartości serca
- Odczuwanie miłości na co dzień, zdolność do obdarzania miłością i przyjmowania jej od innych
- Wewnętrzny spokój
- Lepszy sen
- Utrata wagi
- Zanik różnych dolegliwości bólowych nawet tych przewlekłych
- I wiele innych.
Aby pracować z emocjami, dobrze jest być w neutralnym stanie, w stanie wyciszenia umysłu. Pozwala na to metoda głębokiego relaksu, koherencji serca i umysłu, a także pracy z emocjami z poziomu bezwarunkowej miłości – jej energia jest esencją uzdrawiania związków, zdrowia, emocji i przedsięwzięć.
Alina Baniecka
*Cytaty pochodzą z książki Kod Emocji Dr. Bradleya Nelsona