Uważność

Uważność ma dobroczynny wpływ na ludzkie życie. Potrzebujemy jej, żeby uruchamiać swoje procesy samoregulacyjne, aby budować dobrostan psychofizyczny. Bez niej jesteśmy skazani na życie w złotej klatce nawyków. Na przestrzeni własnych doświadczeń, budujemy system automatyzmów, który często zawodzi i wystarczająco nie wspiera. Wówczas, bez większego „realnego powodu” odczuwamy bardzo silne emocje takie jak: złość, strach, poczucie winy, smutek.  Wiedzeni nieuświadomionymi nawykami, nie rozumiemy naszych uczuć, nie widząc źródła problemu.

I tu do pomocy przychodzi uważność, stan w którym zaczynamy się przyglądać swoim reakcjom, myślom i emocjom. To bycie Tu i Teraz w strefie gdzie nic nie musimy, gdzie jesteśmy bezpieczni i wystarczający. Uważność wspiera poczucie wewnętrznej równowagi, która przyczynia się do zrozumienia siebie i uwolnienia swojego wewnętrznego potencjału.

Inne korzyści z praktyki uważności:

– ułatwia dostęp i skupienie się na wewnętrznych potrzebach,

– ułatwia zarządzanie emocjami,

– uwalnia od nawyków i myśli automatycznych,

– jest sposobem na poradzenie sobie z uporczywymi myślami lękowymi,

– uczy stawiania granic i odpuszczania.

 

Dobra wiadomość: tego można się nauczyć!

Gorsza: trzeba ją ćwiczyć regularnie 😊

Istnieje wiele technik i narzędzi to pielęgnowania uważności i autoterapii. Szukaj takich praktyk, które są z Tobą spójne i doświadczaj 🙂

Autorka : Agata Ośmiałowska – Brzostowska