Gniew

Gniew jest reakcją na głęboką niezgodę na obecny stan rzeczy. Co ciekawe wg. badacza Henka Arts z Uniwersytetu Utrecht gniew aktywuje lewą półkulę mózgu i obszar odpowiedzialny za pozytywne emocje. Co oznacza, że gniew posiada właściwości motywacyjne.

Jak wspominałam wcześniej emocje są naszym kompasem. Gniew wskazuje, że tu i teraz pilnie potrzeba wdrożyć nową strategię postępowania. Na co dzień większość z nas dąży do poczucia panowania i kontroli nad swoim życiem, pragniemy spokoju i bezpieczeństwa. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że gdy owa stałość i przewidywalność zostaje odebrana, czujemy gniew. Im jesteśmy mniej elastyczni na proces zmian, tym doświadczamy większej ekspresji emocji.

Co zatem możesz zrobić, gdy przestajesz panować nad gniewem, rozprzestrzeniając go wokół:

  • daj sobie przestrzeń do wyrażenia gniewu, nie blokuj go;
  • zapisz na kartce myśli i przekonania, które Ciebie napędzają, skonfrontuj się z nimi;
  • zauważ, że gniew jest emocją działania a nie bierności; jeśli poczucie gniewu, zelży będzie Tobie łatwiej zacząć działać; zatem zaplanuj pierwszy krok ku zmianie,
  • pamiętaj, że długotrwałe trzymanie silnych emocji nie sprzyja Twojemu ciału i umysłowi oraz obciąża układ odpornościowy; staraj się w miarę swoich możliwości przyjąć potrzebę zmiany do wiadomości i zastanowić się jakie masz drogi wyjścia w tej sytuacji.
Agata Ośmiałowska